Spread the love

Ekonomisi Maya, Nedeni Yazıt!

21.12.2012, diğer günler gibi, sıradan bir gün olacak diyor vatandaşlarını uyarırken blog.usa.gov, Nasa’dan almış olduğu resmi bilgilere dayanarak… Tü…

21.12.2012, diğer günler gibi, sıradan bir gün olacak diyor vatandaşlarını uyarırken blog.usa.gov, Nasa’dan almış olduğu resmi bilgilere dayanarak…

Türkiye’de ise en son Diyanet İşleri Başkanı Görmez “Kıyamet senaryolarının hurafe olduğunu” açıkladı. Tüm bu korku yetmezmiş gibi CERN’den bir haber geldi, eğer bir son dakika gelişmesi yaşanmazsa tam da o gün o ünlü “çarpıştırma deneyi” gerçekleştirilecek, tanrı parçacığı bir kez daha aranacak…

(1) Öte yandan, uzun zamandır çalışmaları yürütülen bir kıyamet ambarının çalışmalarında son aşamaya gelindiği bilgisi basına fotoğraflarıyla servis edildi. Norveç’te devreye girecek olan ve dünyanın her noktasından bitki örneğinin getirilmiş olduğu tahıl ambarının, ileride herhangi bir olumsuz gelişmenin yaşanması halinde geride kalan tüm insanlığı kurtaracağı açıklandı. Tesadüfün böylesi dedirtecek haber ise Ordu’dan geldi 12.12.12’de Perşembe’ye göktaşı düştü!

Görüldüğü üzere gündem yoğun ve ürkütücü… Hemen her gün, kıyamet senaryoları hakkında yeni bir şeyler duyuyor görüyor ve okuyoruz. Haber kanalları ise tarih yaklaştıkça, bu güne dair daha detaylı yayınlar yapmaya başladı. En azından yurt dışında uzun süredir gürültü patırtı koparan bu olağanüstü gündemin yavaş yavaş ülkemizi de etkisi altına almış olduğunu hissetmek pekala mümkün… Peki ama durum bizde böyleyken yurtdışında neler yaşanmakta???

Dünya genelindeki pek çok sorumlu medya organının, vatandaşların bu tarz asparagas haberlere itibar etmemesi yönünde bilgilendirici yayınlar yapmaya özen gösterdiğini görüyoruz, Bu tarz yayınları bir adım öne taşıyan mecralar ise internet üzerinde pek çok yerde görebileceğiniz “not to do” listeleri yayınlamış durumunda… Örneğin; wikihow ve ubgeneration.com gibi Amerikan orijinli sitelerde, ciddi ciddi, vatandaşların hayatlarında, kalıcı değişiklikler yapmaması gerektiği hususunda uyarılar yapılıyor. İnsanların asla kariyerlerine son vermemeleri, üniversiteyi terk etmemeleri, ödemekle yükümlü oldukları fatura ve kart ekstrelerini boşlamamaları, gerektiğinin altı çiziliyor… Anlayacağınız üzere, kimi çevrelerde tam bir kaos yaşanıyor ve bu durum yetkili kurumlar tarafından mecburen önemseniyor.

Maya Takvimine göre 21 Aralık 2012’de dünyanın sonunun geleceğine inanıldığını, öyle zannediyorum ki duymayanınız kalmamıştır. Gerçekliği tartışılsa da konu popüler ve bir de tutunacağı enteresan bir dalı olunca, fısıltı gazetesinin reytinglerini tutabilene aşk olsun… İnanışa göre, 21 Aralık 2012’de uzak bir galaksiden kopan bir gezegen, Niburu(Marduk), dünyamıza çarpacak, taş taş üstünde kalmayacak ve kıyamet kopacak… Her ne kadar konusunda uzman Mayaloglar, bu bilginin doğrulunu gösteren, Mayalar bunu kehanet etmiştir diyen tek bir kanıt bulunamadığını söylese de iddia kaynağını Uzun Sayım Takvimiyle beraber ona eşlik eden yazıtlar üzerindeki bir takım çizimlerden ve yazılardan alıyor. Öyle ki, aslında 5125 senelik bir döngünün sonunu gösteren tarih tam da 21 Aralık 2012’ye denk geliyor. Buraya kadar her şey normalmiş gibi gözükse de, bir önceki döngünün sonu olan İ.Ö 3114’te dünyada pek çok felaketler yaşanmış. (Aztekler ve Inkalar’ın başına gelenler örnek gösteriliyor).

Kıyameti savunan çevreler ise bu bilgiler ve tarihsel gerçeklerden yola çıkarak ilginç bir noktaya değiniyor. Güneşin içerisinde olağan olan olarak gözlenen güneş fırtınalarının, ilgili tarihte maksimumuna ulaşacağını bize hatırlatıyorlar. Burada bir sıkıntı yok… Nihayetinde her 11 senede bir ilgili patlamaların yoğunlaştığı biliniyor, ancak 26.000 senede bir denk gelebilen gezegenler arası sıra dışı bir dizilimin de o tarihte gerçekleşeceğini söyleyerek/iddia ederek kafaları bir hayli karıştırıyorlar… Tezlerine göre; bu ciddi anlamda nadir gözlenen bir durum ve dünyaya ne gibi yansımaları olacağını bilmemiz imkansız…!

21 Aralık 2012’nin aynı zamanda kış gün dönümü olduğunu herhalde bilmeyenimiz yoktur ? bunu da ben hatırlatmış olayım ?

Mayaların takvimine yüklenen sözü geçen anlamlar bizi korkuta dursun… Kimi şirketlerin PR yönetimindeki sorumlular, bu kehanetten ilham alarak son yılların en başarılı tanıtım ve reklam çalışmalarına imza atmış gibi görünüyor. İşin reklam ayağında, ciddi bütçeler ayrılarak gerçekleştirilmiş olan yapımlar, kamuoyunda ses getirince… yazılı ve görsel medyada haber olmaktan kurtulamıyor. İşte bu noktada her ne kadar kuramsal bir temele dayanmadığı söylense de “Reklam Eşdeğeri” kavramı devreye giriyor ve işin tanıtım ayağı da böylece kotarılmış oluyor.

Kıyametten ilham almak dedik hemen bir örnekle başlayalım; Hatırlayacağınız üzere “Kia” geçtiğimiz yıl içerisinde oldukça fantastik bir yapımı TV kanallarına servis etmişti. Türkiye’de de kısa bir dönem yayınlanmış olan “One Epic Ride” sloganlı Kia Optima reklamından bahsediyorum. Söz konusu reklam, sizi adeta koltuğunuza çivileyerek destansı bir yolculuğa çıkarıyordu. Kia’ya sahip olmak için mücadele eden çeşitli varlıkların acımasız kapışmalarına tanık oluyorduk… Önce insanlar, ardından deniz tanrısı Poseidon, Uzaylılar derken, nihayetinde Maya kabilesi… Ve her seferinde başrol oyuncusu Kia Optima… Zannediyorum ki; Duayen İletişimci (2) Michael McLuhan, sağlığında, boşuna Araç Mesajdır dememiş ?

Will the World End Today? (Dünyanın bugün sonu mu gelecek)

Apokaliptik senaryoları işleyen bir başka başarılı yapım ise yine geçtiğimiz yıl içerisinde Chevrolet’den gelmişti… Türkiye’de gösterime girmeyen reklam, karanlık bir caddede bir o yana bir buyana savrulan bir gazetenin kadraja girmesi ile başlıyor. Manşet ise ““Will the World End Today?” Ürkünç atmosferden insanların soyunun tükendiğini, araçların ve binaların harap olduğunu anlıyoruz. Tam her şey bitmiş derken, aniden, harabelerin arasında bir araç beliriyor ve yığıntıların arasından yüzünü gösteriyor “Chevrolet Chevy”… ! Aracın içerisindeyse sağ kalmış bir köpek ve adam… Araç, patlayan volkanların, dünyaya düşen meteorların arasında sakin sakin yol alıyor… Derken, kahramanlarımızın yalnız olmadığını ve arkadaşları ile buluşmaya gittiğini öğreniyoruz. Çarpıcı vuruş ise en sonda geliyor, arkadaşlarından birinin toplantı yerinde olmadığını gören kahramanımız bi arkadaşına “Dave Nerede” diyor. Yanıt: Dave Kıyametten kurtulamadı çünkü o başka bir araç kullanıyordu!

Yurtdışında hal böyle iken, bizim reklamcıların da bu duruma sessiz kalması, böylesi bir membadan istifade etmemesi, elbette düşünülemezdi ve bombayı Ülker/Halley Patlattı. Boğaz köprüsüne komşu bir tepede toplanmış bir gençlik grubu, aniden beliren aksakallı kâhin bir dedeyi karşılarında buluyor! Dedemiz; 22 Aralık 2012’de dünyanın sonu gelecek diyor, ama önünde Halley yiyerek umursamazlıkta tavan yapmış bir kitle bulunuyor. Slogan tam da Halley’e uygun “Herkese bir Halley oluyor”. Meali “Halley ye, Derdi tasayı Kafana Takma”

Yazımızın başında, İddiaya göre Niburu isimli gezegenin dünyaya çarpmasının ardından kıyamet kopacağından bahsetmiştik. Peki ya hiç kurtulan olmayacak mı? Öyle ya, reklamcılar bu denli atak yapmışken Turizmciler, meydanı boş bırakır mı? Tanıtım ve promosyon çalışmalarına başlayan biletleme acentaları çatır çatır hayatta kalmak isteyenlere uygun paketler satıyor. Neden mi? Haberlerde görmüşsünüzdür, Nüfusu yaklaşık 200 kişilik bir belde bulunuyor İzmir’de… Şirince… Bu günlerde bu minik beldemiz hiç olmadığı kadar hareketli ve her geçen gün nüfusu muazzam artıyor. Evet, bilmeyenleriniz de doğru tahmin etti, Şirince dünya genelinde kurtuluş noktası olduğuna inanılan, iki noktadan birisi… (3) Öyle ki, 21 Aralık 2012’ye kadar belde nüfusunun en az 60.000 kişiyi bulması bekleniyor… Esnaf ve Pansiyon sahipleri memnun… Oda fiyatları tavan… Tek göz odanın geceliği 1000 ila 3000TL arasında değişiyor, şehirde park ve kamp sorunu had safhada… Hani derler ya iğne atsan yere düşmez o hesap! Cingöz esnaf yolunu bulmanın peşinde, hatta bir girişimci “Kıyamet Şarapları” serisini rafa dizmiş, satışlardan çok memnunum diyor…

21 Aralık 2012 de Mayaların haklı olup olmayacağını, başka bir beklentiye göre ise insanlığın aydınlanma yaşayıp yaşamayacağını belki hep birlikte göreceğiz. Ancak, gerçek olan bir şey var ki “Kıyamet Senaryoları” hala prim yapıyor… 2009 yılında çevrilmiş 2012 filminin yaklaşık 150 milyonluk bir kitle tarafından izlendiğini biliyoruz. Gişe başarısında ise dünya genelinde $769,679,473. İle ilk 50’de yer alıyor. Diğer yandan, özellikle ABD’de kıyametin kopacağına inanan insanlar şimdiden stok yapmaya başlamış. december212012.com sitesindeki hayatta kalma kitleri kapış kapış gidiyor… Daha fenası, bazı uyanıklar “hayatta kalmak için ihtiyacın olacak 37 önemli şey” isimli e-kitaplarını satışa sunmuş, pişkin pişkin alıcı bekliyor. Sadece 7.90 $

Demem odur ki Kıyamet bahane Ticaret Şahane! Ekonomisi Maya, Nedeni Yazıt!


(1) Cern Deneyi En son Temmuz 2012’de yapılmıştı. Yapılan deneyde higss bozonu olabilecek atom altı bir parçacığın keşfedildiği duyurulmuştu. Yeni deneyin 21 Aralık 2012’de yapılması planlanıyor.

(2) Marshall Mc Luhan : Kanadalı Halkla İlişkiler ve İletişim Uzmanı (1911-1980) Araç Mesajdır ve Dünya Küresel bir Köy’dür sözlerinin sahibidir.

(3) Şirince: İzmir’e bağlı küçük bir yerleşke. 21.12.2012’de bu beldede bulunanların, hayatta kalacağı düşünülüyor. Diğer yer: Fransa/Bugarach

Kaynaklar:

1-) ABC News 2-) Nasa 3-) Redorbit 4-) Sabah 5-) Ekonomistturk 6-) Milliyet

7-) İşte Genç ? Zigree 9-) Wikipedia 10-) Gazetevatan

11-) Kıyamet Ambarından Görseller 12-) Diyanet İşleri Başkanlığı 13-) 37 items

13-) Perşembe’ye Göktaşı Düştü

14-) Kia Reklamı

15-) Chevrolet Chevy Reklamı

16-) Ülker Halley Reklamı

YORUMLAR

WORDPRESS: 2
 •  
  TtT 8 sene

  Esasen herseyden faydalanmaya calisan ve paranoyak insanlarin bir sekilde zaaflarindan faydalanip cikar güden kimi gruplarin oyuncagi bir konu bu maya takviminin sonlanmasi olayi… Gerci daha önceden de bir çok kereler bu tarz haberlerle insanlar korkutulmustu ve her zaman görünebilen aciklanamayan ki her fenomenin aciklanabilirliligi su anki teknolojik bilgilerle su an icin yetersiz olabilir. Yani olagan disi objelerin gökyüzünde görünmesi falan gibi seyler daha da sisirilip medya tarafindan sisirilirken esasen bazi konularin üstü örttülmeye calisiliyordur belki de… Nedir bu konular? mesela, hükümet toplumu alerji edecek bir yasa yürürlüge sokacakken bu tarz haberler gündemi sabah sekerlerinden aksam bültenine degin sisirmeye baslar… akabindede zarrrtttt diye kimi kaziklar vatandasin sirtina sirtina gecirilir… Bu sadece minik bir örnekti yani demek istedigim aslinda isin özü lafi fazla sulandirmamak icin kurban olmaktansa ya bu tarz haberlerden faydalanmak cikar gütmek faydalidir yada asparagas oldugu gercecginin bilinci ile korku icinde kacisan insanlara bakip gülüp gecmek secim size kalmis ya da yok yere kurbani oynamaya devam edilir.
  saygi ve sevgilerimle
  TtT

 • comment-avatar

  Benim de dikkat çekmek istediğim asıl konu aşağı yukarı bu ve benzeri şeylerdi… Konu gerçekten çıkar amaçlı kullanılmaya, suislimal edilmeye çok müsait… Tespitleriniz ve değerli yorumunuzla yazıma katkıda bulunduğunuz için teşekkür ederim. Saygılarımla.

 • Facebook ile Yorum Yapın